KULTURA

NAJGORĘTSZA POWIEŚĆ TEJ WIOSNY? SPRAWDZAM!

najgoretsza-powiesc-tej-wiosny-sprawdzam

Książka polskiej autorki, K.A. Figaro, zapowiadana jako najgorętsza premiera tej wiosny. Historia szalonego romansu dwójki ludzi z różnych światów, których połączyć ma prosty układ. Chcecie wiedzieć co najbardziej mi się w niej podobało?

Moją ulubioną część książki, a w zasadzie nawet dwie, zostawię sobie na sam koniec. Zacznijmy od faktów. Książka “Prosty układ” K. A. Figaro miała swoją premierę 3 kwietnia. Autorka znana jest z publikowania swojej twórczości na Wattpadzie, a opisywana pozycja jest jej literackim debiutem.

“Prosty układ” K. A. Figaro

Wspominałam już przy okazji recenzji książki “365 dni” Blanki Lipińskiej, że romansów, erotyków, harlequinów czy jak tam zwał przeczytałam w życiu całe stosy i były wśród nich lepsze i gorsze ‘dzieła’. Niestety “Prosty układ” bardzo mnie zawiódł. Widzę tutaj pewne nawiązania do Grey’a, ale zarówno fabuła jak i warsztat literacki Figaro nie dorastają E.L. James do pięt. Sposób formułowania wypowiedzi bohaterów i prowadzenia wydarzeń jest prymitywny. Do tego stopnia, że momentami zaczęłam nawet tęsknić do prozy Lipińskiej. Nie jestem pewna, dlaczego trafiają mi się takie książki do czytania, to chyba kara za jakieś poprzednie wcielenia. W książce razi mnie sztuczność, którą wyczuwa się na kilometr. Mam wrażenie, że autorka nigdy się nie upiła, nigdy nie była na koncercie, nie grała w bilard i nie chodziła do pracy ani szkoły. Ja tego nie stwierdzam, bo nie mam o tym pojęcia, ale czytając książkę takie mam odczucie i nie potrafię go pozbyć.

“Zarzuciłam na siebie czarną skórę i wyszłam. Czułam się piękna i miałam nadzieję na to, że dziś podbiję czyjeś serce. Wyszłam przez bramę i wpadłam na dziewczyny, od których biło seksapilem. Wiedziały zawsze jak się ubrać, aby prezentować się ze smakiem. […]

-Gotowa na podbój? – zapytała Roksi.

Pokręciłam niepewnie głową, ale odpowiedziałam co innego.

-Tak, ale wiecie co? Muszę jeszcze podskoczyć do bankomatu po pieniążka.”

Nie napisałam do tej pory o czym jest powieść. Mamy tutaj niezbyt mądrą życiowo studentkę Łucję i rosyjskiego (miła odmiana z tą Rosją) macho, Dymitra, ze skrzywioną psychiką, który uważa, że kobiety nadają się tylko do seksu. Na czym jego skrzywienie polega i kto zawinił w jego dzieciństwie jednak się nie dowiadujemy. Z opisu na okładce i zapowiedzi zrozumiałam, że ma ich połączyć układ bez miłości, oparty na seksie i wzajemnym zaspokajaniu pragnień. Chyba jednak coś nie do końca załapałam, bo według mnie do żadnego układu tutaj nie doszło. Bohaterowie Figaro miotają się we własnych uczuciach i działaniach, ich znajomi są od nich niewiele mądrzejsi, a jedyną postacią, która naprawdę mi się spodobała był Igor, brat Dymitra, który pojawia się dopiero od połowy.

“Ciągle o nim myślałam i tak jak chciał, śniłam o nim. Czy nasze spotkanie to czysty zbieg okoliczności? Czy raczej mnie śledził? Tę opcję szybko wyrzuciłam z głowy pomimo wspomnień spod klatki. Po co ściemniał z taksówką? Był ostro popierdzielony, myśląc, że na niego polecę, jak będzie mnie obserwował.”

„Pragnął ode mnie jedynie ciała i mówił to otwarcie. Przestał bawić się w gry, walił konkretami. Najpierw mnie rozpalił, a teraz podkopywał ten żar. W tej chwili czuła jedynie rozczarowanie i wstręt do niego. Chociaż z drugiej strony, dlaczego miałam nie spróbować? Jak się nie uda, to pomachamy sobie i powiemy „sayonara”.

Można krótko powiedzieć, że fabuła jest mało odkrywcza i do bólu przewidywalna. Ale to nie zawsze jest wada, taki to już gatunek, że nie wymagam od niego odkrywania Ameryki na nowo. Jeżeli książka napisana jest z pazurem, bohaterowie są pociągający (nie tylko dla siebie), a ich historia w jakiś sposób nas angażuje to całość czyta się z zapartym tchem, nawet jeżeli czasem człowiek przewiduje co będzie dalej. Niestety tutaj sporo brakuje do takiej sytuacji. Co gorsza zakończenie jednocześnie wskazuje nam na kolejną część, ponieważ akcja urywa się niejednoznacznie, a jedna z kwestii (dość istotnych) nie została do końca dopowiedziana. To kolejna przypadłość słabych książek w ostatnim czasie – koniecznie muszą mieć kontynuację.

“Prosty układ” K. A. Figaro
“Prosty układ” K. A. Figaro

Obiecałam, że na koniec będą dwie rzeczy, które naprawdę mi się spodobały. A więc: okładka, ponieważ jest prosta, a zarazem intrygująca, nic więcej nie trzeba oraz lizak w kształcie serca dołączony do przesyłki, bo lubię słodycze.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi czytampierwszy.pl, mam nadzieję, że kolejna pozycja będzie lepsza.

59 Komentarze


Komentarze (59)

 1. Danka
  11 kwietnia 2019 at 10:45 am

  Przyznam, że ta książka zupelnie nie dla mnie. Pewnie wiek już nie ten:-)

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 4:02 pm

   Znam fanki tego gatunku w różnym wieku 😉

 2. Łukasz Jarych
  11 kwietnia 2019 at 10:59 am

  Wydaje się ciekawe chociaż bardziej brzmi na książkę dla Kobiet

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 4:06 pm

   Zdecydowanie tak 🙂

 3. Vademecum Mamy
  11 kwietnia 2019 at 11:01 am

  Widziałam już gdzieś na jakimś blogu, ale to nie moja tematyka.

 4. Izabela
  11 kwietnia 2019 at 3:33 pm

  Jak dla mnie to chyba zbyt romantycznie. Ale kto wie, może tak właśnie ma być. Niemniej ja lubię dynamikę, dramaturgię, a tego chyba w tej książce może brakować. Przynajmniej tak odbieram Twoją recenzję i dziękuję, bo już wiem za co na półce w księgarni nie chwytać.

 5. Anszpi
  11 kwietnia 2019 at 3:35 pm

  Lubię romansidła i czuję że ta książka by mi się spodobała

 6. Maciej Kieruzel
  11 kwietnia 2019 at 3:53 pm

  Czyli kolejne mierne romansidło próbujące zahaczyć o sukces 50 twarzy? Ten zasyp „oryginalnych dzieł” chyba nigdy się nie skończy.
  Już sam opis jest tak banalny i już dawno przerżnięty na miliard sposobów, że aż odrzuca.

  • Bea
   26 kwietnia 2019 at 9:20 pm

   Fakt, że temat mocno wyeksploatowany, ale nadal wierzę, że można napisać to dobrze.

 7. MangoMania
  11 kwietnia 2019 at 5:03 pm

  Coraz więcej książek mam na liście do czytania, ale ta chyba na nią nie trafi,

 8. Marek
  11 kwietnia 2019 at 6:49 pm

  czy to nie przypadkiem opowieść dla kobiet ?

  • Bea
   26 kwietnia 2019 at 9:20 pm

   Przypadkiem tak 🙂

 9. Mayka.ok
  11 kwietnia 2019 at 6:49 pm

  Lubię książki o tej tematyce i schematy równiez mi nie przeszkadzają, ale skoro tak kiepsko napisanet to ja spasuję 😀

 10. Neave
  11 kwietnia 2019 at 7:26 pm

  Bardzo fajnie napisana recenzja! Wiem już, że lepiej po nią nie sięgać bo tylko stracę czas. Ostatnio tak miałam z Gordianem. I zdecydowanie się z Tobą zgadzam kiepskie książki ostatnio muszą mieć kontynuację… tak jakby zamęczenie nas jednym tomem nie wystarczyło

  • Bea
   26 kwietnia 2019 at 9:21 pm

   Podejrzewam, że od razu podpisują umowę na 3 tomy. A poza tym nie liczy się książka tylko sprzedaż i promocja…

 11. Monika Monime.pl
  11 kwietnia 2019 at 8:18 pm

  Właśnie takich książek nie lubię najbardziej: przewidywalne, proste. To nie dla mnie. Podziwiam, że przeczytałaś do końca.

  • Bea
   26 kwietnia 2019 at 9:21 pm

   Ja muszę do końca…. 🙁

 12. TosiMama
  11 kwietnia 2019 at 8:58 pm

  Ja boję się tych wszystkich książek reklamowanych jako „naj”.

 13. Michał Kucharski
  12 kwietnia 2019 at 5:23 am

  Zaraz polecę żonie, miłośniczce takich klimatów 🙂

  • Bea
   26 kwietnia 2019 at 9:35 pm

   Może jej się spodoba 🙂

 14. Anna
  12 kwietnia 2019 at 7:31 am

  brzmi fajnie 🙂 może się skuszę 🙂

 15. Atrakcyjne wakacje
  12 kwietnia 2019 at 9:41 am

  Po Twojej recenzji nie mam wątpliwości, nie przeczytam

 16. AGI.MS - Blog o butach i podróżach
  12 kwietnia 2019 at 10:35 am

  Może 15 lat temu, dzisiaj już nie 🙂

  • Bea
   26 kwietnia 2019 at 9:35 pm

   Upodobania się zmieniają 🙂

 17. StaraPannaZKotem
  12 kwietnia 2019 at 10:53 am

  Uwielbiam tę recenzję, jest po prostu boska! 😀 <3
  Cytaty wystarczyły, żeby wywołać we mnie ból zębów- ja jestem bardzo wrażliwa, jeśli chodzi o słowo pisane, i żaden gatunek nie ma u mnie taryfy ulgowej. Romans, kryminał, erotyk czy young adult- w każdym z tych gatunków można stworzyć coś na poziomie, albo błysnąć grafomanią a la pamiętnik wyegzaltowanej gimanzjalistki ( i tu niestety mamy do czynienia z tym drugim case'em).
  W ogóle mam takie poczucie, że ludzie zaczęli więcej pisać niż czytać- i to jest ten palący problem naszych czasów. Bo ja zupełnie nie uważam, że każdy powinien czytać, ludzie mają różne hobby i uważam czytanie książek za tak samo dobry sposób na spędzanie wolnego czasu, jak granie w gry. Niemniej jednak, jako że nie wszyscy muszą czytać, nie wszyscy też muszą pisać. Niektórzy na przykład nie powinni. Na przykład ludzie, którzy nie potrafią pisać, mogliby się od tego po prostu powstrzymać.
  To, że się nie powstrzymują, i w dodatku ktoś im to wydaje, (i to w SERIACH!), to jest dla mnie jedna z tych niezbadanych wciąż zagadek , na miarę tego, czy jesteśmy sami we Wszechświecie, czy też nie! 😉
  P.S. Mnie się, niejednokrotnie, zdarzyło przy czytaniu jakiejś książki odkładać ją i krzyczeć: "Ludzie tak nie rozmawiają! Nikt tak nie mówi! Takie rzeczy się nie dzieją!" 😀

  • Bea
   26 kwietnia 2019 at 9:37 pm

   Dokładnie, ludzie tak nie rozmawiają! Dlatego ciągle miałam poczucie, że autorka wyszła właśnie z szafy i próbuje odtworzyć ludzkie rozmowy z danej grupy społecznej, której nigdy nie słyszała.
   A co do powstrzymywania się od pisania – ja przy takich książkach zaczynam się zastanawiać co w takim razie mnie jeszcze powstrzymuje? 😀

 18. Ewelina Miszczuk - Kobiety przy Kawie
  12 kwietnia 2019 at 11:10 am

  Brzmi ciekawie 🙂

 19. Roksana www.kopanina.pl
  12 kwietnia 2019 at 11:16 am

  Hmm, ciekawy początek. Nie ukrywam, że od razu przewinęłam żeby zobaczyć co Ci się podobało, a jak zobaczyłam to spojrzałam na resztę tekstu 😀 Także u mnie było stopniowanie napięcia 🙂

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 3:48 pm

   Hehe też tak zawsze robię 😀

 20. Paulina
  12 kwietnia 2019 at 1:35 pm

  Mam już na półce 🙂

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 3:47 pm

   Przeczytana? Jak wrażenia?

 21. Maja
  14 kwietnia 2019 at 10:13 am

  Od WIEKÓW nie czytałam beletrystyki… i czekam na jakąś wspaniałą, którą świat się zachwyci 😀

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 3:47 pm

   Poczekajmy razem 🙂

 22. emi
  14 kwietnia 2019 at 11:27 am

  nie lubię takich książek

 23. Miss Susz
  14 kwietnia 2019 at 11:38 am

  Czasem lubię dla odmóżdżenia, ale to nie moja bajka na dłuższą metę 🙂

 24. Oliwia
  14 kwietnia 2019 at 12:21 pm

  No tytuł tego posta zachęca mooocno!!!

 25. Inga
  14 kwietnia 2019 at 2:22 pm

  Rosyjski macho 😀 jak to brzmi ostatnią książkę z udziałem Rosjanina to chyba czytałam w Liceum o Rodionie Roskolnikowie 😀
  Może miłą odmianą będzie sięgnąć po tę

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 3:46 pm

   Rosjanin, i to taki nie do końca stereotypowy, miło mnie zaskoczył 😉

 26. Aleksandra
  14 kwietnia 2019 at 3:30 pm

  Wiele książek ma schematyczną fabułę, ale jest przy tym w pewien sposób odkrywcza, inaczej pokazuje sprawę, dzięki czemu nie jest nudna. Szkoda, że z tą tak nie było.

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 3:46 pm

   Dokładnie, niektóre gatunki po prostu są bardziej schematyczne, ale dobrej książce to nie zaszkodzi 🙂

 27. Aldons
  14 kwietnia 2019 at 4:05 pm

  Sama nie wiem, co napisać…. Chyba muszę po prostu sama przeczytać tę książkę 😉

 28. Tomek
  14 kwietnia 2019 at 4:21 pm

  Mnie jakoś nie zaintrygowała, chyba mam inne upodobania.

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 3:45 pm

   Nie wątpię 😀

 29. Edyta
  14 kwietnia 2019 at 4:36 pm

  🙂

 30. Ewa
  14 kwietnia 2019 at 5:00 pm

  Trzeba mieć odpowiedni nastrój, pasujący do danej książki – ta wydaje mi się bardziej trafna na zimę – jak dla mnie oczywiście 🙂

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 3:45 pm

   Może, chociaż akcja dzieje się latem. A zimą dobrze mi wchodzą zimowo-świąteczne romansidła 😉

 31. Karola
  14 kwietnia 2019 at 5:13 pm

  Zdecydowanie wolę reportaże. Tematyka nie dla mnie, ale podoba mi się okładka😅

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 3:44 pm

   Bo ta okładka jest naprawdę ładna 😉

 32. Dominika D.
  14 kwietnia 2019 at 5:22 pm

  Nie przepadam za takim rodzajem książek, więc raczej będę ją omijać.

 33. Michał
  14 kwietnia 2019 at 8:34 pm

  Raczej się na nią nie zdecyduję

 34. Świat Toli
  14 kwietnia 2019 at 9:59 pm

  Chętnie bym przeczytała.

 35. Old Memoria
  14 kwietnia 2019 at 10:51 pm

  Zdecydowanie nie moje klimaty 😉

 36. Aneta
  18 kwietnia 2019 at 5:58 am

  Póki co książek na liście mnóstwo do przeczytania. Ta musi poczekać.

  • Bea
   22 kwietnia 2019 at 3:43 pm

   Lista ‚do przeczytania’ nigdy się nie kończy. I dobrze 🙂

 37. krystynabozenna
  11 maja 2019 at 6:31 pm

  Nie przepadam za tego typu książkami…

 38. Erra Mood
  8 czerwca 2019 at 2:04 pm

  Jak to ma nawiązanie do Greya to już mi się niepodoba, niemusze wiedzieć nic więcej.

 39. Marcin
  11 czerwca 2019 at 12:39 am

  Moja żona czytała tą książkę i bardzo mi polecała.

 40. ew
  11 czerwca 2019 at 9:22 am

  Nie przepadam za tego typu literaturą, zdecydowanie bardziej lubię się straszyć przez książkę 🙂 Książka wydaje się fajna na szybki relaks 😉

  • Bea
   14 czerwca 2019 at 2:12 pm

   Ja lubię relaks, a nie strach. Na szczęście każdy lubi co innego 🙂

Dbamy o Twoją prywatność. Pamiętaj, że pisząc komentarz pozostawiasz swoje dane osobowe. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych, które przekazujesz podczas pozostawiania komentarza, znajdziesz w polityce prywatności.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są*