KULTURA
realistyczny-koszmar-kazdej-kobiety-wsciekle-konkurs

„Wściekłe” to opowieść, która dla mnie, rozgrywa się na dwóch poziomach. Historia zarówno prosta jak i złożona, o państwie i o pojedynczej kobiecie.

Pierwsze skojarzenia prowadzą nas oczywiście do serialu “Opowieść podręcznej” i “Roku 1984” Orwella. Wszechobecna indoktrynacja, inwigilacja, a w ludziach smutek i strach. Niestety zabieranie ludziom wolności, kawałek po kawałku, nigdy nie prowadzi do ich szczęścia, choćby nie wiem jak mocno wtłaczała im to do głów propaganda. Niestety szczęścia jednostki nie da się zaprogramować odgórnie i na wymyślonych przez siebie, jedynie słusznych warunkach. A wolności i godności człowieka nie można zamienić na kilkaset złotych co miesiąc. Chyba.

Historia Tamary, głównej bohaterki książki, to historia kobiety, która nie może znieść kolejnych etapów rządowego Programu Udoskonalania Rodziny, nakazującego kobiecie powolne stawanie się jedynie inkubatorem i niańką. Tamara wie, że każda kobieta ma prawo sama wybrać najlepszą drogę dla siebie i z całych sił chce o to walczyć.

I tutaj przechodzimy do drugiego poziomu – wątpliwości wojowniczki. Bo jak niezachwianie wierzyć w to o co się walczy, kiedy wszyscy na około mówią “daj spokój, nie masz racji, jesteś przewrażliwiona, jesteś niedostosowana”. Kiedy inni wmawiają jej, że programy są dobre, że kobiety chcą spełniać się jedynie jako żony i matki, a całe społeczeństwo jakoś nie chce zobaczyć w tym żadnego problemu. Skąd wtedy czerpać siłę, żeby walczyć nie tylko o siebie, ale też o te wszystkie kobiety, które ślepo wierzą w to co im się wmawia? I czy taka walka ma szanse powodzenia?

"Wściekłe" Ewa Podsiadły-Natorska

Czytając książkę nie tylko czujemy w sobie bunt i sprzeciw Tamary wobec rzeczywistości, z której nie może uciec. Ja osobiście czułam strach. Podsycany zastanawianiem się i porównywaniem – ile jeszcze brakuje nam do takiej sytuacji? Jak bardzo nasze społeczeństwo już przypomina to opisane w książce?

W treści książki widać, że autorka inspirowała się aktualną sytuacją w kraju, a ja jako osoba nie posiadająca i nie planująca dzieci jakoś szczególnie utożsamiałam się z opisaną atmosferą. Nie będę tutaj dodawać nic na temat najświeższych, styczniowych wydarzeń i tragedii, bo nie czuję się upoważniona do tego, ale nie mogę nie przyznać, że to wszystko wpływa jednak na odbiór całości.

"Wściekłe" Ewa Podsiadły-Natorska

KONKURS:

To może teraz pora na coś trochę weselszego, a więc konkurs. Do wygrania jest oczywiście egzemplarz książki “Wściekłe” z podpisem autorki, czyli Ewy Podsiadły-Natorskiej. Możecie sami/same przeczytać książkę i sprawdzić jakie uczucia w Was wzbudzi.

Wystarczy, że w komentarzu pod tym wpisem odpowiesz na pytanie:

co dla Ciebie oznacza być prawdziwą kobietą?

(mężczyźni też mogą się wypowiedzieć w tym temacie)

WYNIK KONKURSU:

Zwyciężczynią zostaje Patrycja z bloga Zielona Małpa. Gratulacje!

Wszystkim bardzo dziękuję za udział, Wasze odpowiedzi były wspaniałe i wybór był bardzo ciężki.

Regulamin konkursu:

  1. Konkurs jest organizowany przez autorkę bloga lifebybea.pl
  2. Komentarze konkursowe można zamieszczać od 19.01.2019 do 31.01.2019 godz. 23:59.
  3. W konkursie może wziąć udział każdy czytelnik bloga. Warunkiem udziału jest zamieszczenie pod wpisem komentarza z odpowiedzią na pytanie konkursowe.
  4. Zwycięzca, czyli autor najlepszego komentarza, zostanie wybrany przez autorkę bloga lifebybea.pl i ogłoszony na blogu w niniejszym poście w terminie nie później niż do 05.02.2019r.
  5. Zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej również mailowo i ma pełne 3 dni na przesłanie swoich danych do wysyłki nagrody. W przeciwnym wypadku wybrana zostanie kolejna osoba.
  6. Nagrodą jest książka E. Podsiadły-Natorskiej „Wściekłe”. Koszty wysyłki nagrody pokrywa organizatorka.
  7. Wszystkie dane osobowe uczestników konkursu przetwarzane będą zgodnie z zasadami opisanymi w polityce prywatności.
  8. Wszelkie zastrzeżenia i uwagi można zgłaszać mailowo na adres: kontakt@lifebybea.pl
53 Komentarze

Komentarze (53)

  1. Ciekawska Magdalena
    19 stycznia 2019 at 9:49 am

    Świetna recenzja książki

    • Bea
      23 stycznia 2019 at 11:49 am

      Dziękuję 🙂

  2. Madzik
    19 stycznia 2019 at 11:26 am

    Dla mnie bycie prawdziwą kobietą to pogodzenie bycia dla siebie i innych. To posłanie ciepłego uśmiechu, radość, ale też dzielenie się smutkiem. Kobieta to ciągła interakcja, emocje.
    Kobieta to BYĆ – być piękną, nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo.
    Kobieta to też synonim ciepła, ogniska domowego. To ta, która dała życie.
    Być kobietą to mieć szacunek do samej siebie, swojego ciała i swoich decyzji.

    Jestem po raz pierwszy na tym blogu, świetne zdjęcia! Buziaki 😘

  3. Aleksandra
    19 stycznia 2019 at 5:42 pm

    Bez względu na to, czy kobieta ma dzieci, czy nie, może być wielką wojowniczką 🙂

  4. Donna
    19 stycznia 2019 at 5:44 pm

    Na bycie prawdziwą kobietą składa się wiele etapów w życiu. Kobieta przybiera wiele twarzy po przez towarzyszące jej emocje czy doświadczenie.

  5. MangoMania
    19 stycznia 2019 at 5:58 pm

    „Opowieść podręcznej” niesamowicie mnie wzruszyła. Myślę, że każda z nas jest silną kobietą na swój sposób i walczy całe życie.

  6. Dominika D.
    19 stycznia 2019 at 6:26 pm

    Książka wygląda naprawdę ciekawie, jednak raczej nie moje klimaty.

  7. Anna
    19 stycznia 2019 at 6:29 pm

    Bycie kobietą, to pogodzenie obowiązków z czasem dla bliskich. Emanowanie ciepłem, radością, zarażanie innych dobrym nastrojem. Umiejętność zadbania o siebie, jednocześnie zachowując zdrowy umiar. Naturalność, uśmiech, pozytywna energia.

  8. Gusia
    19 stycznia 2019 at 7:20 pm

    Porwidzenia dla każdego uczestnika! 😀

    • Bea
      23 stycznia 2019 at 11:49 am

      Dziękuję w imieniu uczestników 😉

  9. Bogumiła Bruś
    19 stycznia 2019 at 8:43 pm

    Hmm, bycie kobietą to bycie dumnym z tego kim się jest. Stawanie twarzą w twarz z przeciwnościami oraz obrona ludzi, których się kocha.
    To zadowolenie z siebie i wiara ukochanej osobie, że jest się najpiękniejszą kobietą na świecie.
    To płacz nad rozlanym mlekiem i śmiech z figlujących kociaków.
    To czasami potrzeba wyżalenia się z trudów dnia codziennego bez zbędnego poszukiwania rozwiązań xD.
    To czasami również rola opiekunki, przyjaciółki, sprzątaczki, kucharki, poduszeczki i przytulaka :). Wedle woli 😉
    A także szefowej, pracownicy, dyktatora, głosu rozsądku… 🙂

  10. Anszpi
    20 stycznia 2019 at 9:20 am

    Książka inspirowana rzeczywistością i tym co nas otacza jest interesująca. Nie wiem jak bym ja odebrała bo mam dziecko

    • Bea
      23 stycznia 2019 at 11:50 am

      Kobiety z dziećmi również powinny walczyć o swoją godność i wolną wolę, nic tu się nie wyklucza 😉

  11. Sklerotyczka
    20 stycznia 2019 at 10:36 am

    Być kobietą? Jak to prosto brzmi. Kobieta to trochę jak robot kuchenny, zrobi wszystko, a nawet więcej. Nie jest łatwa, trochę skomplikowana i ma czas dla siebie. No i nie zapomina o bliskich, chociaż czasem warto w tym być egoistką.

  12. Olaaa
    20 stycznia 2019 at 1:15 pm

    Bycie KOBIETĄ to przede wszystkim walka ze stereotypami. Bycie silną i niezależną, wiara w siebie i swoje umiejętności. My Kobiety-bez nas świat nie istnieje… Bądźmy silne!!!

  13. Świat Toli
    20 stycznia 2019 at 1:26 pm

    Takie tematy czytuje sporadycznie ale czasem lubię poczytać coś innego.

  14. Edyta
    20 stycznia 2019 at 2:39 pm

    Zaintrygowalas mnie.
    Prawdziwa kobieta to klasa sama w sobie

  15. Emilia
    20 stycznia 2019 at 3:41 pm

    Muszę przeczytać, dla mnie to literacki strzał w dziesiątkę. <3

    • Bea
      23 stycznia 2019 at 11:50 am

      Bardzo polecam 🙂

  16. Ladylemon
    20 stycznia 2019 at 6:26 pm

    Zapowiada się świetnie! My, kobiety powinnyśmy czytać właśnie takie książki, a nie romansidła, które nic nie wnoszą do naszego życia.

    • Bea
      23 stycznia 2019 at 11:51 am

      Na pewno nie zaszkodzi czasem zamienić romans na książkę z przesłaniem.

  17. Holly
    20 stycznia 2019 at 8:32 pm

    Trochę widzę tu analogię do Opowieści Podręcznej.

    • Bea
      23 stycznia 2019 at 11:51 am

      Dlatego też wspomniałam o tym we wpisie 🙂

  18. Monika Dąbrowska
    21 stycznia 2019 at 7:45 am

    Bycie prawdziwą kobietą to zgrabne połączenie zdrowego egoizmu z cechami doskonałej partnerki i matki.
    Prawdziwa kobieta to taka ktora dba o siebie, nie zapomina o samorealizacji i swoich pasjach. To również taka kobieta, ktora jest czuła, wrażliwa, empatyczna, z pazurem kiedy trzeba, pewna siebie.

  19. StaraPannaZKotem
    21 stycznia 2019 at 11:02 am

    Pamiętam, jak czytałam „Opowieść Podręcznej”, w lipcu 2017 roku, kiedy w Polsce były protesty przeciwko „reformie” sądownictwa… Pamiętam, że miałam gęsią skórkę i naprawdę byłam przerażona… Historia, którą opisujesz, też brzmi dziwnie prawdopodobnie…
    Nie lubię się zastanawiać nad takimi rzeczami, jak bycie „prawdziwą” kobietą, bo uważam, że każda osoba, która żyje i uważa się za kobietę, jest automatycznie prawdziwa 😉 A więc przyjmijmy, że to jest moja definicja 😛

    • Bea
      23 stycznia 2019 at 11:54 am

      Oglądanie/czytanie „Opowieści podręcznej” kosztuje bardzo wiele nerwów. Przy tej książce za każdym razem jak ją odkładam to cieszyłam się, że to jednak JESZCZE jest fikcja.

  20. Literatka kawy.
    21 stycznia 2019 at 3:27 pm

    Prawdziwa kobieta żyje w zgodzie z sobą i jest świadoma swojej wartości. Nie daje się zaszufladkować w roli matki, kochanki, sprzątaczki czy kucharki, dąży do tego, by traktować ją jako pełnowartościowego człowieka.

  21. Kasia
    21 stycznia 2019 at 4:24 pm

    Ciekawa recenzja, zachęciłaś mnie do sprawdzenia tego tytułu!

    • Bea
      23 stycznia 2019 at 11:52 am

      Bardzo się cieszę 🙂

  22. Anna
    21 stycznia 2019 at 4:52 pm

    Chętnie sięgnę po zrecenzowaną przez Ciebie książkę, lecz dopiero po przeczytaniu sterty angielskich książek. Pozdrawiam ciepło

  23. DeVi
    21 stycznia 2019 at 5:12 pm

    Oglądam opowieść podręcznej i jest okropna to rzeczywistość. Mam nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie i będzie o tym tylko czytać powieści sci-fi

  24. Edyta
    21 stycznia 2019 at 6:10 pm

    Mnie zaintrygowała ta pozycja 🙂

  25. Monika Kilijańska
    21 stycznia 2019 at 9:15 pm

    Całkiem ciekawie się zapowiada. Myślę, że w tym roku wpadnie na moją listę przeczytanych.

    • Bea
      23 stycznia 2019 at 11:53 am

      Świetnie 🙂

  26. Roksana www.kopanina.pl
    21 stycznia 2019 at 9:32 pm

    Być kobietą to po prostu nie zatracić się w codzienności, nie być tylko dla innych ale znaleźć czas dla siebie. Pamiętać, że każdego dnia warto zrobić coś dla przyjemności. Pamiętać, że dzieci wychowujemy dla świata a nie dla siebie i kiedyś odejdą na swoje a my zostaniemy z naszym życiem. I to, jak nim pokierujemy zdeterminuje to, czy będziemy się dobrze czuć same ze sobą

  27. Zielona Małpa
    21 stycznia 2019 at 10:07 pm

    Być kobietą dla mnie oznacza w pełni akceptować siebie, znać swoje słabości i walczyć z nimi, znać swoje mocne strony i pielęgnować je. Być kobietą to być egoistką, a jednocześnie wkładać całe serce w innych.

  28. Agnieszka
    22 stycznia 2019 at 11:26 am

    Gdy w głowie pojawia się słowo „kobieta” – od razu świta mi również „superbohaterka”. Możemy być zwykłymi uczestnikami prozy życia układając sobie życie według własnych reguł, jednak gdy jest zagrożone jest coś, co kochamy, potrafimy zamienić się w wojowniczki które walczą jak lwice. Ogromna siła i niezwykła wrażliwość…to kwintesencja prawdziwej kobiety!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  29. Karolina / Nasze Bąbelkowo
    22 stycznia 2019 at 12:27 pm

    Bycie kobietą to dla mnie przede wszystkim bycie SOBĄ i brak zgody na to, by ktokolwiek nas szufladkował, upychał w jakieś ciasne ramy i schematy. To postępowanie według tego, co same czujemy, w co wierzymy i co uznajemy za słuszne. To niepoddawanie się zewnętrznej presji i naciskom ze strony tych, którzy „wiedzą lepiej”, co dla nas dobre. To spełnianie własnych planów , marzeń i ambicji – a nie oczekiwań innych ludzi, które są w konflikcie z naszymi przekonaniami.

  30. Newenglandblog.pl
    24 stycznia 2019 at 11:33 pm

    Ciekawa recenzja. Chętnie przeczytam.

    • Bea
      26 stycznia 2019 at 3:16 pm

      Dziękuję 🙂

  31. sylwia skowyrska
    25 stycznia 2019 at 11:10 am

    Być kobietą to być sobą 1 stu procentach. Czasem lekko egoistyczną, może nawet hedonistyczną, jednak wciąż myślącą o tych, których kocha. Czyli bycie kobietą jest skomplikowane bardziej niż fizyka kwantowa i żaden szalony naukowiec nie rozwiąże tego równania. 🙂

  32. Elżbieta Sobejko
    25 stycznia 2019 at 11:28 am

    Bardzo lubię czytać książki i tą z chęcią bym poczytała 🙂

  33. Olga
    25 stycznia 2019 at 2:19 pm

    Ksiazka porusza ciekawą tematykę. Lubię takie książki typu ‚world vs me’

  34. Idealna
    25 stycznia 2019 at 4:39 pm

    Prawdziwa kobieta to najlepsza matka, spełniona żona, zaje… kochanka (własnego męża), a do tego najlepszy pracownik, spełniony podróżnik itd….

  35. MangoMania
    25 stycznia 2019 at 6:45 pm

    Książkę już wpisałam na listę lektur do przeczytania w tym roku:)

    • Bea
      26 stycznia 2019 at 3:15 pm

      Super 🙂

  36. Świat Toli
    25 stycznia 2019 at 7:18 pm

    Ciekawa recenzja. Muszę przeczytać.

    • Bea
      26 stycznia 2019 at 3:15 pm

      Dziękuję 🙂

  37. krystynabozenna
    25 stycznia 2019 at 9:16 pm

    Cóż kobietom nigdy łatwo nie było…

  38. Oliwia
    28 stycznia 2019 at 7:46 pm

    Dla mnie być kobietą to po prostu być sobą. Akceptować siebie w te dobre dni i zastanawiać się, decydując na zmiany w te gorsze. Cieszy się z własnej hierarchii wartości, obojętnie czy na początku jest spokojny dom, czy wyzwolenie. To być dumnym z własnej płci i dokonywać wyborów

  39. Zielona Małpa
    4 lutego 2019 at 9:43 pm

    Wow! Nie spodziewałam się, że wygram! 🙂

  40. KrystynaB.
    7 lutego 2019 at 4:23 pm

    Książka do przeczytania, zainteresowałaś mnie tą recenzją …

  41. sylwia skowyrska
    8 lutego 2019 at 9:10 am

    Gratulacje dla wygranych!:)

Dbamy o Twoją prywatność. Pamiętaj, że pisząc komentarz pozostawiasz swoje dane osobowe. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych, które przekazujesz podczas pozostawiania komentarza, znajdziesz w polityce prywatności.