emerytura

Wiek emerytalny można spokojnie zaliczyć do tematów wzbudzających największe kontrowersje i emocje w społeczeństwie. Każdy rząd ma inny pomysł na tę kwestię, ale jeszcze żadne z zaproponowanych rozwiązań nie usatysfakcjonowało wszystkich. I prędko pewnie tak się nie stanie. Wynika to poniekąd z walki o własne interesy, a konkretnie grup zawodowych, które chcą stanąć do walki w obronie swoich praw. Dziś mamy wiele profesji, w których przejście na emeryturę rządzi się nieco innymi zasadami niż w przypadku osób pracujących na etacie czy prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Kiedy można zrezygnować z pracy i odpocząć?

Nie dla każdego ten sam wiek

Zacznijmy od regulacji generalnych, które wskazują, że wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat. Jednak nie jest to sztywna reguła, ponieważ – jak wspomnieliśmy – jest kilka grup zawodowych uprawnionych do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Mowa na przykład o górnikach, którzy powinni legitymować się pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat. Niższe kryteria obowiązują także funkcjonariuszy policji, strażaków czy nauczycieli. Jak sprawdzić, kiedy możesz przejść na emeryturę?

Najlepiej zasięgnąć informacji w dziale kadr firmy, w której aktualnie pracujesz. Drugą opcją jest kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który dysponuje pełnymi informacjami na temat emerytur, także branżowych. Jeśli twoja sytuacja nie jest jasna i trudno jednoznacznie wskazać datę możliwego przejścia na emeryturę, warto skorzystać z pomocy prawnika, specjalizującego się w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Honorarium możesz sfinansować z pożyczki online.

Dokumentacja emerytalna

Aby przejść na emeryturę, czyli uzyskać decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, określającą wysokość przyszłego świadczenia, niezbędne jest zgromadzenie dokumentacji. Mowa o świadectwach pracy otrzymywanych po zakończeniu umowy, ale także o drukach Rp-7 określających wysokość składek oraz wskazujących okresy, w których z mocy prawa zaniechano poboru składek np. urlop bezpłatny czy urlop wychowawczy. Dokumenty te powinniście posiadać w domu, jeśli jednak trudno je odszukać, pomocą będzie archiwum państwowe.

Należy zwrócić się z wnioskiem do właściwego dla siedziby dawnego pracodawcy archiwum, o wydanie dokumentów potwierdzających zatrudnienie. Urząd przekaże wnioskodawcy wymagane papiery, które trzeba dołączyć do wniosku emerytalnego. Co więcej, pamiętajcie, że to na was spoczywa obowiązek udokumentowania historii zatrudnienia, dlatego już od najmłodszych lat warto kompletować zaświadczenia czy informacje, uzyskiwane od obecnego pracodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here